Outstanding brickwork

آجرنسوز نما، یکى از انواع آجر مى باشد که از خاک نسوز و خاک چینى (Kaolin)، در دماى حرارتى بسیار بالا تولید مى شود؛ خاکى که توان تحمل دماى بسیار بالا را دارد، و داراى ساختار مولکولى منظم و محکمی مى باشد. آجر نسوز نما، به علت تنوع رنگ و زیبایى خاص خود در نماى ساختمان مورد استفاده قرار مى گیرد. آجرهاى نسوز نما در کوره ها، پاتیل ها و در صنایع جهت عایق کارى کاربرد دارند. برخى از آجرهاى نسوز نیز، در نماى ساختمان ها استفاده مى شوند، رنگ هاى زنده و زیبا که طبیعی می باشد، عامل زیبایى و جلوه ى منحصر به فرد این محصول است.
علاوه بر مقاومت حرارتی، مقاومت فشاری، کیفیت پایدار و عدم تاثیر پذیری جدی از شرایط محیطی، از عللی است که کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان را سبب شده است، در صورت استفاده از آجر‌های نسوز با فرمولاسیون استاندارد، می‌توان اطمینان خاطر داشت، که نمای ساختمان چندین سال جذاب و همانند روز اول باقی می‌ ماند‌.

آجر نسوز، به دلیل مقاومت در برابر حرارت، در شومینه ها، پوشش درونی کوره‌های صنعتی و سایر مواردی که نیازمند کارکرد در درجه حرارت زیاد دارد، استفاده می ‌شود. آجرهای نسوز انواع مختلفی دارند، که هرکدام با توجه به نوع مواد به کار رفته در آن ها، محدوده های مختلفی، از درجات حرارت بالا را تحمل می‌کنند.

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز
مواد پایه آجر نمانسوز شرکت کوثر سپاهان، کانی های معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی می باشند، که نسوز هستند؛ به این معنا که مقاومت دمایی بالایی دارند. مواد اولیه تولید آجر نسوزنما را مواد نسوز می نامند، که به مواد معمولا سرامیکی و غیره فلزی گفته می شود که می توانند در درجه حرارت های بالا پایداری خود را حفظ کند. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را، در درجه حرارت های بالا و شرایط محیط عمل، داشته باشد.

کاربرد آجر نسوز
مهم ترین ویژگی آجرهای نسوز، مقاومت بالای آنها در برابر حرارت می باشد، و این ویژگی باعث می شود تا از آجرنمانسوز در فضاهایی که دارای درجه حرارت بالایی هستند، استفاده شود. توجه داشته باشید که آجر های نما نسوز با توجه به نوع ماده ای که در ترکیبات آن ها به کار رفته است، دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام با توجه به مواد به کار رفته در آن ها، دامنه های مختلفی از حرارت را می توانند تحمل کنند. تا دهه ۱۹۶۰ پوشش کوره ها از کربن و خاک نسوز بوده است، اما در حال حاضر کاربرد آجر های نسوز، در پوشش داخلی کوره ها بسیار گسترده می باشد.

تنوع رنگ های آجر نسوز
از مهمترین مزایای آجرهای نسوز، این است که چون در تولید آن ها فقط از خاک های معدنی با فرمولاسیون دقیق استفاده شده و هیچ گونه رنگ مصنوعی به ترکیب آن ها افزوده نمی شود، تنوع رنگی آجر نسوز کاملاً طبیعی و بخشی از ذات خود آجر می باشد، به همین دلیل با گذشت زمان رنگ آن ها ثابت مانده و هیچ گونه رنگ پریدگی در اثر عوامل طبیعی، از جمله تابش مستقیم و شدید خورشید و عوامل جوی مختلف دیگر، در آن ها اثر نمی کند.

رنگ بندی آجر نسوز ناشی از دو علت اصلی می باشد:
علت اول مربوط به نحوه ی چیدمان آجرهای نسوز در کوره های پخت، و چگونگی رسانش حرارت به آن ها و همچنین کنترل سطحی است، که در تماس مستقیم با آتش هستند. مهمترین نکته در درک تنوع رنگ بندی آجر نسوز این است که، چون رنگ بندی آجرها از سیستم گرمایشی کوره تأثیر می پذیرد، هرچه آجر به مرکز حرارت کوره نزدیک تر باشد، رنگ آن تیره تر خواهد شد، و بالعکس هرچه آجر از حرارت و مرکز کوره فاصله ی بیشتری داشته باشد ، رنگ آن روشن تر خواهد شد.
علت دوم در رنگ آجر نسوز، مربوط به اکسید فلزاتی می باشد که در فرمولاسیون مواد اولیه اجر نسوز موجود می ‌باشد، که از آن میان می توان به اکسیدهای مختلف آهن و آلومینیوم و سیلیس اشاره کرد.
بدون اغراق می توان مهمترین مزیت آجر نسوز نما را، در مقایسه با سایر مصالح، در نو ع رنگ بندی آن ها دانست. رنگ بندی آجر نسوز بسیار ویژه و خاص می باشد، به صورتی که رنگ بندی آن را نمی توان در هیچ گروه مجزایی‌‌ طبقه بندی کرد (در یک نمای اجرا شده، تعداد بسیار کمی آجر را می توان یافت، که کد رنگی دقیقاً یکسانی داشته باشند.)

در صورت استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی یا نمای ساختمان، رنگ بندی آجر نسوز، و انتخاب مناسب آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. آجر نمای نسوز در چهار کد رنگ اصلی زرد شاموتی، قرمز، قهوه ای و مشکی تولید می‌شود، که هر یک از این رنگ های اصلی، خود دارای تعداد بی شماری کد رنگی با تنالیته های مختلف می باشند.
شرکت آجر نمای کوثر، سعی در توسعه همه جانبه محصولات خود دارد؛ علاوه بر اینکه همواره اصل اول در تولید محصولات ما، کیفیت می باشد، سعی داشته ایم تا با تولید بازه متنوعی از محصولات، بتوانیم تعدد سلیقه های مختلف را پوشش داده و حق انتخاب را همواره برای مشتری محفوظ بداریم. ما، آجر نسوز نما، آجر های کف، آجر نسوز کوره و آجر های نمای ساختمانی را در رنگ های متنوعی تولید و ارائه کرده ایم، و آمادگی داریم، تا اگر به دنبال رنگ و ابعاد خاصی هستید، آن را برای شما به صورت سفارشی تولید کنیم.

انواع آجر نسوز و موارد کاربردی آن ها:
آجر نسوز آلومینیومی: این آجرنما نسوز، حاوی درصد بالایی از آلومین (Al2O3 ) می باشد. آن ها را از مخلوط کائولن، بوکسیت و کروندوم که بیش از 70% آلومین، تهیه می‌کنند. دمای پخت این آجرها حدود 1200 تا 1800 درجه سانتی‌گراد می باشد. از این نوع آجر، برای پوشاندن جداره درونی کوره‌های ذوب فولاد استفاده می ‌شود. به علت مقاومت این آجرهای نما نسوز در برابر مواد قلیایی، از آن ها به عنوان پوشش جداره درونی کوره ‌های سیمان و شیشه، نیز استفاده می ‌شود.

آجر نسوز سیلیسی: بخش عمده این آجرهای نسوزنما از خاک‌ سیلیسی که به کوارتزیت معروف است، تشکیل شده است. کوارتزیت شامل 95 درصد SiO2 و به مقدار جزئی Al2O3، Fe2O3، Ti2O، K2O و Na2O می ‌باشد. از این آجرها در گذشته، برای پوشش جداره درونی کوره‌ های تولید فولاد استفاده می ‌کردند؛ اما به علت رسانایی گرمایی زیاد و نفوذ ناپذیری در مقابل گازها، امروزه بیشتر برای پوشاندن جداره درونی کوره‌ های تولید خمیر شیشه، در کارخانه های شیشه سازی، کوره های کک سازی گازسوز و کوره‌ های تولید سرامیک، مورد استفاده قرار می دهند.

آجرهای نسوز قلیایی: این آجرها شامل SiO2 و اکسید منیزیم (MgO) می ‌باشد. برای تهیه اکسید منیزیم، کربنات منیزیم طبیعی (ماگنزیت) یا دولومیت را در دمای بین 550 تا 1800 درجه سانتی‌گراد حرارت می دهند. از این آجرنماها برای پوشش جداره درونی کوره‌های تولید فولاد، کوره‌ های دوار در کارخانه‌های تولید سیمان و در قسمت های بالای کوره های ذوب شیشه و صنایع فلزات غیرآهنی، استفاده می‌ شود.

آجرهای نسوز ویژه: این اجرنسوز نوع خاصی از آجرهای نمانسوز می باشد، که در صنعت کاربردهای ویژه‌ ای دارد. این آجر نسوز نما از ترکیبات فلزات واسطه تهیه می ‌شود. متداول ترین اجرهای این گروه عبارتند از :
آجر نسوز اکسید کروم (کوروندوم): این آجر نما دارای 5 تا 10 درصد اکسید کروم I و II و 90 تا 95 اکسید آلومینیوم (Al2O3) می باشد و در مقابل مواد قلیایی مقاوم هستند. از این نوع آجر برای ساختن بخش درونی کوره بلند ذوب آهن استفاده می‌ شود.
آجر نسوز زیرکونیوم: این آجر از سولفات زیرکونیوم طبیعی با افزودن مقدار کمی آلومین به کوارتز تهیه می‌شود. بیشترین کاربرد آن در ساختن کوره ذوب آلومینیوم، کوره مخزن شیشه مذاب و کوره‌های دارای درجات حرارت بالا می ‌باشد. از ذوب سولفات زیرکونیوم با آهک، ناخالصی آن به همراه سیلیکات کلسیم جدا می‌ شود و Zr2O (اکسید زیرکونیوم) خالص به دست می آید. Zr2O مقاومت گرمایی زیادی دارد، به همین دلیل از آن در ساختن بوته ‌های ذوب فلز در صنایع ذوب فولاد و در راکتورهای اتمی به عنوان بازتاب دهنده نوترون استفاده می‌ شود.
آجر نسوز اکسید کروم: این نوع آجر حاوی 95 درصد Cr2O3 می‌ باشد. برای تهیه آن از Cr2O3 سنتزی استفاده می ‌شود. از این نوع آجر در تولید کوره ذوب خمیر شیشه در صنعت شیشه‌ سازی استفاده می شود.


مزایای آجر نسوز:
آجرهای نمانسوز شرکت کوثر سپاهان دارای مزیت های فراوانی می باشد، که سبب متمایز شدن این شرکت از رقبای خود شده است. برخی از مزیت های مهم و اساسی عبارتند از:
- تنوع رنگ
- تنوع ابعاد
- تنوع کاربرد
- مقاومت بسیار بالا
- سازگار با محیط زیست
- عایق در برابر سرما و گرما
-کیفیت بی نظیر محصولات

آجرهای نمانسوز شرکت کوثر سپاهان، با توجه به دارا بودن مزیت های رقابتی هم‌چون چسبندگی مناسب با انواع ملات ها، ثبات رنگ تحت هر شرایط، استحکام در برابر سرما، گرما، ضربه ، سایش و همچنین با رعایت استانداردهای خاص و با کمترین تلرانس های مجاز تولید، و در بسته بندی های منظم به بازار عرضه می شوند؛ از این رو محصولات این شرکت، همواره مورد توجه صاحب نظران و انبوه سازان محترم می باشند.

اطلاعات تماس

  • 51°47'11"E   32°45'51"N
  • آدرس : اصفهان، کيلومتر 4 جاده حبيب آباد، فرعي شهيد شالباف
  • دفتر فروش : اصفهان خیابان جی
  • تلفن : 4-03195023901
  • تلفن : 9-03135493036
  • تلگرام:09138183767

Telegram Messenger  fff

موقعیت جغرافیایی

آمار بازدید

امروزامروز139
دیروزدیروز412
این هفتهاین هفته1314
این ماهاین ماه139
کل بازدیدهاکل بازدیدها1113341